Kargo Ve Taşıma Bilgileri

Kargo Teslimat Ve Taşıma Bilgileri

Şiparişim yanlış adrese gidiyor, ne yapabilirim?
Siparişiniz kargoya verildiğinde teslimat adresiniz hiçbir değişiklik yapılmadan otomatik olarak kargo firmasının sistemine aktarılır ve gönderi işlemi bu doğrultuda devam eder. Teslimat şubeleri, kargo firması tarafından adresinize bağlı bulunan şubeye çıkarılır. Dolayısıyla ürünün teslimat için hangi şubeye verileceği Hediyegeliyo.com’a bağlı bir seçim değildir. 

Kargonuz eğer yanlış adrese ya da şubeye gönderilmişse, bize e-posta yoluyla bilgi verdiğiniz takdirde kargo firması tarafımızca bilgilendirilir ve yönlendirme işlemleri en kısa sürede yapılır.


Aldığım ürün ne zaman teslim edilir?
Almış olduğunuz ürün 1-3 iş günü içersinde anlaşmalı olduğumuz kargo aracılığı ile size teslim edilir.


Teslimat adresimi değiştirebilir miyim?
Sitemizden verdiğiniz siparişlerin teslimat adresini üyelik adresinden değiştirebilirsiniz. Kargo çıkışı yapılmış olan siparişlerin adres değişikliği işlemi gerçekleştirilemez. Üyeliğiniz üzerinden adres değişikliği yapabilmeniz için siparişinizin yurtdışı siparişi olmaması, siparişinizde üretici/satıcı firma tarafından gönderilen ürünlerin bulunmaması, siparişinizin bugün teslimat uygulaması kapsamında verilmiş olmaması ve tedari hazırlık süreci tamamlanmış hazırlık sürecinde olan ürünlerin siparişte bulunmaması gerekmektedir. Bri sipariş için tek bir adres üzerinden teslimat yapılmaktadır.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır